وبلاگی درباری پوست ومو
ترک های پوستی
آنچه باید در مورد ترک های پوستی بدانیم1-چه قسمت هایی از بدن بیشتر در معرض ترک های پوستی قرار می گیرند؟
در هنگام بلوغ ، ترک های پوستی روی ران ها ، باسن و سینه ها ایجاد می شوند. در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند. ترک های پوستی ممکن است درآقایان نیز ایجاد شوند


2-آیا ترک های پوستی به علت کشیدگی پوست ایجاد میشوند؟

کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک های پوستی است ولی عامل اصلی به شمار نمی آید. عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند
.
 
3-علل بروزترک های پوستی چیست ؟

این ترک ها ، ضایعاتی هستند که در زمان تغییرات هورمونی مانندبلوغ ، حاملگی، کاهش وزن و برخی از بیماری ها ایجاد می شوند. تغییرات هورمونی سببعدم تعادل در فیبروبلاست ها (سلول های پایه ای پوست که تولید الاستین و کلاژن میکنند) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین میگردد. در نتیجه پوست نازک تر شده و ترک های موازی در آن ایجاد می شود. این ترک هادر ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفیدتر می شوند.
 
4-آیاامکان بهبود ترک های پوستی وجود دارد؟

ترک های پوستی به طور ناگهانی و بدون بروزهیچ گونه علامتی ظاهر می شوند. از این رو پیشگیری از ایجاد آن ها به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است. هرچه درمان سریع تر آغاز شود، نتایج حاصله مطلوب تر خواهدبود

5-در چه مواقعی احتمال ایجاد ترک های پوستی بیشتر است؟

 در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی احتمال ایجاد این ترک ها بیشتر است. سن اولین بارداریدر بروز ترک های بارداری نقش به سزایی دارد. بین 80% تا 90% بانوانی که در سنین بین 16 تا 20 سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروزاین ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از 35 سالگی است بسیار کمتراست

6-در چه دورانی از بارداری امکان بروز ترک های پوستی بیشتر است؟

این ترکها، معمولاً از ماه چهارم بارداری به بعد ایجاد می شوند، اما در ماه هفتم تا هشتمبارداری ، پوست شکننده ترین حالت خود را دارد. ترک ها حتی ممکن است پس از زایمان نیز ایجاد شوند. بنابراین توصیه شود درمان را تا اولین دوره قاعدگی پس از زایمان نیز ادامه دهید

7-آیا احتمال بروز ترک های بارداری در هر بار زایمان وجود دارد؟

بله. حتی اگر اولین بارداری بدون ایجاد ترک های پوستی باشد، تضمینی درعدم بروز ترک های پوستی در بارداری های بعدی وجود ندارد

8-  آیا ترک های پوستی ارثی هستند؟

کلاً افراد از نظر بروز این ترک ها به گروه های بدون ترک هایپوستی و یا خانواده های دارای ترک پوستی تقسیم بندی نمی شوند. وراثت و رنگ پوست نقشی در ایجاد ترک های پوستی ندارند و هیچ کدام معیاری صد در صد در تعیین نوع پوست از نظر بروز یا عدم بروز ترک های پوستی نمی باشد.
 
9-آیا ممکن است که ترکها به طور 100% بهبود یابند؟

 اولین موردی که باید در نظر گرفت این است که اگر ترکهای پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خود به خود آنها وجود ندارد، یعنی این ترک هاهرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی می رود، ولیطول و پهنای آنها تغییر نمی کند. با درمان های ویژه پس از چند هفته می توان پهنا ،عمق و رنگ ترک ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.
 
10-چگونه می توان ترکها را در دوران بلوغ درمان کرد؟

 ترک های پوستی در دوران بلوغ نیز به همان میزان ترکهای دوران بارداری نیاز به درمان توجه دارند و می بایست هرچه سریع تر درمان این ترکها را آغاز نمود

.
11-آیا نور خورشید سبب وخیم تر شدن ظاهر ترک ها می شود؟

از آنجایی که در ناحیه ترک های پوستی رنگدانه های پوست تولید نمی شوند، این ترک هاحتی پس از برنزه شدن نیز به رنگ سفید باقی می مانند . اما در صورت درمان ، سلول های تولید کننده رنگدانه دوباره فعال می شوند و ترک های پوستی به رنگ طبیعی خود باز میگردند

12-بعد از چه مدتی نتایج مثبت درمان مشاهده می شود؟

استفاده صحیح ومرتب از محصولات درمانی، به مدت 6 الی 8 هفته در نواحی دارای ترک بسیار مؤثر است . اولین نتایج مثبت 21 تا 25 روز پس از شروع درمان فشرده قابل رؤیت می باشند.

پیشگیری و درمان ترک های پوست

پس از سال ها تحقیق در مورد علل ایجادترک های پوستی ، در سال 1975 لابراتوارهای لیراک فیتولستیل را ارائه نمودند که ازآن زمان تا کنون به عنوان بهترین محصول مؤثر در درمان ترک های پوستی به شمار میرود. بخش تحقیقات لابراتوارهای لیراک ، محصولی حاوی عصار های فعال گیاهی تهیه کردهاست که درمانی مناسب برای ترک های پوستی می باشد . غلظت بالای عصاره های گیاهان آلکمیلا، دم اسب و عشقه، فیتولستیل را محصولی مؤثر در پیشگیری و کاهش ترک های پوستی نموده است. فیتولستیل در دو نوع ژل و محلول(Solute) عرضه می شود. ژل فیتولستیل سبب سفتی و استحکام پوست می شودو علاوه بر آن خارش های دوران بارداری را نیز به خوبـیکنترل می کند. مطالعه کلینیکی (بر روی 500 نفر) نشان داده است که ژل فیتولستیل 92% در پیشگیری ترک ها و 57% تا 81% در درمان ترک ها مؤثر می باشد. ترک های پوستی ضایعاتی هستند که ظاهر پوست را نازیبا می کنند و درمان آنها بسیار مشکل و پرهزینه است، درحالی که پیشگیری از آنها ساده تر و مطمئن تر می باشد. پس بهتر است قبل ازوقوع ترک های پوستی به فکر پیشگیری باشیم .

نوشته شده توسط دکترمحمدی در ساعت 10:59
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی 1387ساعت 6 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

خشکی پوست و درمان آن

در قسمت اول این مقاله، در مورد علل خشکی پوست و مراقبت از آن صحبت کردیم. حال در این مطلب غلاوه بر موارد قبلی ، توصیه های غذایی و گیاهان دارویی موثر را نیز برای شما بیان می کنیم.

بهترین دارو برای لب های خشک و ترک خورده ، مخلوط شیر و چند قطره گلاب و آب لیموترش است که بهتر است هر شب قبل از خوابیدن این محلول را به لب های خود بمالید.

بعد از تمیز کردن پوست خود، آن را مرطوب کنید تا خشک نشود. یک محلول مرطوب کننده یا روغن مخصوص صورت استفاده کنید که دارای مواد مغذی و طبیعی باشد. هرگز از کرم های جامد استفاده نکنید.

از دستگاه بخور یا سماور یا یک ظرف آب روی شوفاژ برای مرطوب کردن هوای اتاق به خصوص در زمستان استفاده کنید. این کار باعث می شود پوست آب کمتری از دست بدهد.

در محیط های خیلی گرم قرار نگیرید. از تغییرات ناگهانی دما خودداری کنید. پوست خود را از تماس با باد و نور خورشید هم محافظت کنید. به یاد داشته باشید که پوست در اثر خشک شدن بسیار آسیب پذیر و حساس می شود.

در هوای سرد زمستانی که باد هم می وزد، حتماً یک کرم مرطوب کننده به صورت خود بمالید، زیرا سرما باعث تبخیر آب از پوست می شود. باد هم سرعت تبخیر را افزایش می دهد.

در شب برای شستن کرم، یک تمیز کننده روغنی استفاده کنید که کرم بچه مناسب تر است.

حداقل نیم ساعت قبل از خوابیدن، کرم مخصوص شب بمالید. اگر بعد از زدن کرم فوراً بخوابید، پوست نازک اطراف چشم های شما متورم خواهد شد.

یک بار در هفته برای روشن شدن پوست، از ماسک مخصوص صورت استفاده کنید. برای تهیه این ماسک : یک قاشق مربا خوری خاک رس سبز رنگ و یک قاشق مرباخوری عسل را مخلوط کنید. این مخلوط را به صورت خود بمالید ولی مواظب باشید اطراف چشم ها نمالید. 15دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. در حالیکه پوست صورت کمی مرطوب است، یک مایع نرم کننده یا روغن طبیعی مخصوص به صورت خود بمالید.

وقتی پوست ترک برمی دارد، مصرف آب و اسیدهای چرب ضروری را افزایش دهید. همیشه پوست خود را چرب کنید و از تماس با مواد مضر محافظت کنید.

برای از بین بردن خشکی پوست انگشتان دست، کرم گل همیشه بهار و ویتامین E را استفاده کنید. موقع خواب این مخلوط را به پوست دست خود بمالید و تمام شب دستکش های نایلونی بپوشید تا کرم به جایی مالیده نشود.

هرگز سیگار نکشید. سیگار به دلایل مختلفی برای پوست مضر است. نیکوتین موجود در سیگار رگ های خونی و از جمله مویرگ های تغذیه کننده پوست را تنگ می کند. در نتیجه خون کمتری به پوست می رسد و پوست دچار کمبود اکسیژن و مواد مغذی می شود که برای سلامتی پوست مضر است. همچنین پوست را خشک و زبر و سخت می کنند.

از صابون های تند و کرم های پاک کننده مواد آرایشی استفاده نکنید، زیرا این کرم ها دارای روغن های هیدروژنه هستند. این روغن ها باعث می شوند رادیکال های آزاد به پوست آسیب زده و باعث خشکی و چین و چروک آن شوند. برای پاک کردن پوست خود، از روغن  زیتون و روغن بادام استفاده کنید. به آرامی روغن را به پوست خود بمالید، سپس با آب گرم آن را بشویید و با یک پارچه نرم، پوست خود را خشک کنید.

هنگام حمام کردن از آب خیلی داغ استفاده نکنید. تا جایی که امکان دارد جلوی آفتاب نایستید. نور خورشید باعث خرابی بیشتر پوست می شود. تابش مستقیم نور خورشید به پوست خشک باعث خشکی، چین و چروک، جوش و حتی تاول می شود.

اگر مجبورید جلوی آفتاب باشید، همیشه به صورت و قسمت هایی از پوست خود که در معرض تابش آفتاب هستند، یک ضد آفتاب مناسب بمالید.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم فروردین 1387ساعت 6 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

+ نوشته شده در  جمعه دوم آذر 1386ساعت 0 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

نـخـستين گـام براي داشـتن پوستـي زيبا آگاهي يافتن از
نوع پوست ميباشد زيرا ازاين طريق شما قادر خواهيد بود
هر چه بهتر از پوستتان مراقبت و هـمـچنـيـن فـراورده هاي
بـهـداشـتـي و آرايشي مناسب نوع پوست خود را انتخاب
كنيد. بطور كلي 5 نوع پوست وجود دارد:

1- پوست نرمال: نه زياد خشك و نه زياد چرب ميباشد-
مــنــافــذ پـوست قابل رويت بـوده امـا بـزرگ و يـا مســدود
نيستند- پس از شستشو نرم و لطيف ميگردند- به نـدرت
صورت جوش ميزند.

طرز مراقبت: روزي دوبـار صـورت خـود را با شوينده هاي
مـلايم شستشو داده و از مرطوب كننده استفاده كنيد.

2- پوست چرب: پوست اغلب چرب است- سطح پوست ضخيم و خشن مي بــاشد -منافذ پوست بزرگ و قابل رويت ميباشد- پوست براق است. صورت زياد جوش مي زند-گرد و غبار و آلودگي بيشتري را به خود جذب مي كند- غـدد چـربـي بـيـش از حـد فـعـال ميباشند به همين خاطر منافذ پوست در معرض انسداد است- پـوست كـمـتـر چـروكيده ميشود.

طرز مراقبت: روزي 2 مرتبه صورت خود را با شوينـده هـاي مـلايـم شسـتـشو دهـيـد-همواره از شوينده هاي ملايم و غير چرب و حاوي الكل استفاده كنيد- از لــوازم آرايشي غير چرب استفاده كنيد- به خاطر داشته باشيد پوست چرب نيز نياز به مـرطـوب كــننده دارد بنابراين از مرطوب كننده هر روز استفاده كنيد.- با آب سرد صورت خود را بشوييد تا منافذ پوستتان بسته گردد. از غذاهاي سرخ شده و شكلات كمتر استفاده كنيد.

3- پوست خشك: پوست نازك و كاغذ مانند است- هـنـگـام لـمس آن پـوسـت خـشـك است- منافذ پوست بسيار ريز ميباشند- صورت بندرت جوش مي زند- چون غدد چربي كم كار ميباشند بنابراين پوست خشك و معمولا پوسته پوسته ميگردد- مـستعد چين و چروك مي بـاشد- در زمستان پوست خشك تر شده و خارش پيدا مي كند.

طرز مراقبت: همواره از لوازم آرايش ملايم فاقد الكل استفاده كنيد-هر روز پوست خود را با مرطوب كننده مرطوب كنيد- همواره صورت خـود را بـا شـويـنـده هـاي مـلايــم و غير صـابوني بشوييد زيرا صابون چربي پوست شما را با خود مي شويد- از كـرمـهـايـي كــه محتوي آلفاهيدروكسي اسيد ميباشد استفاده كنيد. اين ماده سبب پيلينگ ملايم لايه خشك و مرده خارجي پوست مي شـود- شستـشوي صـورت بـا روغــن بادام و يا زيتون بسيار موثر مي باشد- يـك سيب را رنده كرده مدتي در يخچال گذاشته و 15 دقيقه روي صورتتان قرار دهيد.

4- پوست تركيبي: اغلب افراد پوستشان پوست تركيبي مي بـاشد بـديـن مـفهوم كه بخشي از پوستشان چرب و بخشي خشك است- خشكي معمولا در نواحي گونه، دور چشم و گردن و چرب در نواحي پيشاني، بيني و چانه- بهتر است براي نواحي چرب يك نوع فراورده و نواحي خشك فراورده ديگري استفاده كنيد.

طرز مراقبت: صورت خود را روزي 2 مرتبه با شوينده هاي ملايم شستشو دهيد-گلاب براي طراوت پوست بسيار موثر است.

5- پوست حساس: بـه آسـانـي تــحريـك مي گردد و ايجاد خارش، سوزش، قـرمــزي و ساييدگي در پوست مي گردد- گهگاهي جوش ميزند.

طرز مراقبت: از صابون استفاده نكنيد و در عوض لوسيونهاي شستشوي ملايم و غير حساسيت زا را بكار ببريد.

نكاتي در مورد سلامتي پوست

1- آب فراوان بنوشيد.حداقل روزي 10-6 ليوان. آب سبب دفع سموم بـدن ميگردد و براي سلامتي پوست بسيار مهم است.
2- از كرمهاي ضد آفتاب استفاده كنيد تا پوستتان دچار پيري زود رس نگردد.
3- رژيم غذايي مناسب داشته باشيد. روزانه مـقاديـر زيادي سبزيجات و ميوه هاي تازه بخوريد. سويا براي پوست بسيار مفيد ميباشد.
4- مشروبات الكلي و سيگار را ترك كنيد. سيگار ويـتامين سي بدن را از ميان ميبرد كه سبب آسيب به بافت ارتجاعي پوست گشته و چين و چروك  در پوست نــمايان ميگردد. الـكـل نـيـز عـروق خـوني را منـبسط كـرده و سبـب قـرمزي و احسـاس خارش در پوست ميگردد.
5- ورزش كنيد. پوست شما نياز به تنفس دارد. با دويدن و يـا پـيـاده روي سـاده جـريـان خون شما افزايش يافته و اكسيژن و مواد مغذي بيشتري به پوستتان ميرسد.
6- استرس را به حداقل برسانيد. استرس سبب اختلال در هـورمـونــهاي بدن گشته كه بر پوسستان اثر سوء ميگذارد.
7- خواب كافي داشته باشيد. 6 الي 8 ساعت در شبانه روز بخوابيد.
8- سس مايونز يك مرطوب كننده فوق العاده براي پوست صورت ميباشد. آن را بــصورت ماسك ميتوانيد استفاده كنيد.

پوستي زيبا داشته باشيد!

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم آذر 1386ساعت 9 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آبان 1386ساعت 10 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

گلیسیرین ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ۲۰ سی سی

عسل ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ۳۰ گرم

روغن اووکادو ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ۲۰ سی سی

اوسرین ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ۱۰۰گرم

 

نکته:اوسرین نوعی روغن است که میتوانیداز داروخانه ها تهیه کنید.

 

گلیسرین٬عسل و روغن را با هم مخلوط میکنیم.حال اوسرین را به آن میافزاییم.مخلوط را خوب هم میزنیم٬در ظرف شیشهای میریزیم و در جای خنک نگهداری می کنیم. این پماد باعث حفاظت و تمیزی پوست حساس دست ها شده٬به آ اسانیجذب می شود و لکه های چربی بر جا نمی گذارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان 1386ساعت 4 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

۱.قبل از اصلاح استحمام کنید.

۲.از ژل اصلاح استفاده کنید.

۳.خودتراش مناسبی انتخاب کنید.

۴.از تیغه های نو و تمیز استفاده کنید.

۵.فشار اندکی بر خودتراش وارد کنید.

۶.نقاطی را که اصلاح آن ها دشوار میباشد٬در آخر اصلاح کنید.

۷.پوست را مرطوب کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم آبان 1386ساعت 5 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آبان 1386ساعت 1 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

همه ما بطریهای رنگارنگ محصولات بهداشتی و آرایشی اتظار معجزه داریم و تبلیغات متعدد نیز ما را به سوی این باور سوق میدهند که با استفاده از این محصولات، پوستی صاف و محکم، بدون جوش و به نرمی حریر داشته باشیم.


اما این وسواس برای بینقص بودن به حدی نامعقول رسیده است. چین و چروکها بالاخره می آیند و به چهره شخصیت و عمق میدهند. تغییرات دیگر هم به دنبال آن از راه میرسند، طرح صورت مشخصتر شده و استخوانها در طول زمان زاویه دارتر میشوند. چهره زخمی میشود، کک و مک در می آورد و خلاصه از گذشت زمان تاثیر میگیرد.

آیا این آثار فاجعه هستند؟ یا تنها نقشی از زندگی به شمار میروند؟ محصولات خاصی برای پوشاندن تمام اینها وجود دارند، اما پا به سن گذاشتن روندی طبیعی و زیباست برای همه رخ میدهد و ما با پذیرفتن آن به چشم همه زیباتر خواهیم بود.

تعداد بسیاری از محصولات ماجرا را بیش از حد پیچیده کرده اند و علاوه بر گران بودن، وقت گیر هم هستند. شما میتوانید از روشهایی بسیار ساده تر و به همان اندازه موثر استفاده کنید. از افراط بپرهیزید، اگر پوستی خشک دارید آنرا بیش از حد مرطوب نکنید و اگر پوستتان چرب است، تمام چربی آن را نگیرید. در اینجا به ده توصیه برای داشتن پوستی سالم و زیبا اشاره میکنیم:

1. پوست را در برابر خورشید محافظت کنید. از کرمهای ضد آفتاب استفاده کرده و از تابش مستقیم آفتاب در ساعات 10 تا 2 بپرهیزید.

2. سیگار نکشید. پوست اندامی بزرگ است و به مقدار زیادی خون نیاز دارد. سیگار به شدت به این جریان خون آسیب میرساند. به همین دلیل پوست افراد سیگاری کدر و خاکستری است. زیرا خونی که باید اکسیژن را به پوست برساند سرشار از سموم و مواد اکسید کننده است.

3. استراحت و تغذیه کافی و صحیح داشته باشید.

4. تا حد امکان در شرایط تنش زا-چه احساسی و چه محیطی- قرار نگیرید. ممکن است مشکل به نظر برسد اما کافی است صفحه حوادث روزنامه را مطالعه نکنید!


اگر پوستی خشک دارید آنرا بیش از حد مرطوب نکنید و اگر پوستتان چرب است، تمام چربی آن را نگیرید. 5. دو مرتبه در روز صورت خود را بشویید و سپس از یک محصول مناسب استفاده کنید. عده ای به تصور تمیزی چهره، صبح صورت خود را نمیشویند و این بسیار عجیب است. پوست صورت در طول شب پر از گرد و غبار رختخواب و سلولهای مرده میشود. حتما صبح صورت خود را با آب و صابون بشویید.


6. گاهی بخشهایی از پوست فراموش میشوند. آرنج، پاشنه پا، گردن و سینه نیز به کرم مرطوب کننده نیاز دارند. اگر در تابستان صندل میپوشید، روی پا را هم کرم ضد آفتاب بزنید.

7. تا حد امکان از دستکاری پوست صورت خودداری کنید و دستهای خود را بیشتر بشویید. گاهی نمیتوان از خراشاندن، فشردن و کندن دانه های پوست خودداری کرد. اما هرچه بیشتر به پوست خود آسیب برسانید، آثار باقی مانده روی صورت بیشتر و عمیق تر میشوند.

8. لوازم آرایش خود را تمیز نگهدارید. اسفنجها و برسهای پودر و سایه چشم را در داخل قوطی دربسته و تمیز نگهدارید. درب لوازم آراش را محکم ببندید و هر از گاهی لوازم کهنه را دور ریخته و برسها را بشویید. عمر مفید لوازم آرایش بین 6 تا 12 ماه است. از خریدن لوازم بسیار گران خودداری کنید تا در زمان مشخص بتوانید با دل راحت آن را دور بیاندازید.

9. اعتدال را رعایت کنید. دلیل نمیشود که چون محصولی خوب است ان را بیش از حد مصرف کنید. برای مثال، مرطوب کننده ها از جمله محصولات بسیار پرطرفدار هستند و معمولا بیش از حد مصرف میشوند. ما تحت تاثیر تبلیغات تصور میکنیم که هر سانتی متر از پوست بدنمان باید با یک نوع کرم پوشانده شود. یک محصول دیگر که مورد استفاده افراطی قرار میگیرد مواد لایه بردار هستند که استفاده بیش از حد آنها میتوان پوست را به شدت تحریک پذیر و آسیب دیده کند.

10. مراقب فروشندگان محصولات آرایشی باشید. اگر بخواهید به نصایح تبلیغاتی آنها توجه کنید باید روزی دو ساعت و نیم جلوی آینه باشید و 80 لایه مختلف روی پوست خود قرار دهید. تعداد و تنوع محصولات بهداشتی و آرایشی خود را مختصر و مفید نگهدارید و هنگام به کار بردن یک محصول جدید، عجله نکنید، ابتدا آنرا روی پوست بازو یا مچ امتحان کنید. هر محصول آرایشی حاوی 20 تا 40 ماده مختلف است و شما با بکار بردن یک محصول جدید، بدن خود را در معرض 20 تا 40 ماده جدید که ممکن است آلرژی زا باشند قرار میدهید.
+ نوشته شده در  جمعه چهارم آبان 1386ساعت 10 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آبان 1386ساعت 0 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

 
+ نوشته شده در  جمعه چهارم آبان 1386ساعت 0 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم آبان 1386ساعت 11 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

تميزكردن پوست

اولين قدم مراقبت از پوست، تميزكردن آن است. تعرق، چربي، گرد و غبار، لوازم آرايش، چرك و باكتري ها را نمي توان با شست وشوي معمولي پاك كرد. براي پاك كردن صورت از تمام اين مواد مضر، به پاك كننده مناسب نياز داريد. كرم هاي پاك كننده در منافذ پوست نفوذ و عميقاً پوست را پاك مي كند.

هنگام تميزكردن پوستتان به نكات زير توجه كنيد: هميشه موهايتان را قبل از شروع كار، جمع كنيد تا چرب نشود. مقداري كافي از كرم پاك كننده روي گونه ها، چانه، پيشاني و گردن بماليد. سپس با انگشتان از پايين به بالا و از داخل به خارج صورتتان را ماساژ دهيد. نقاط حساس اطراف بيني، زيرچانه، گردن، و نزديكي لاله گوش را با دقت بيشتري تميز كنيد.هميشه از پنبه مرطوب براي پاك كردن صورت استفاده

كنيد، زيرا پنبه خشك رطوبت پوست را از بين مي برد. فرايند پاك كردن را چندبار تكرار كنيد تا پنبه اي كه با آن صورتتان را پاك مي كنيد، كاملاً تميز شود. صورتتان را دوبار در شبانه روز، يك بار صبح و يك بار قبل از خواب پاك كنيد.

كرم هاي پاك كننده براي انواع پوست ها

در زمستان مي توانيد از كرم هاي پاك كننده اي كه دستور ساخت آن را در زير مشاهده مي كنيد، به عنوان كرم مرطوب كننده استفاده كنيد، زيرا در زمستان، پوست شما در معرض بادهاي زمستاني قرارمي گيرد و خشك مي شود. براي حفاظت از پوستتان نياز داريد از كرم هاي محافظت كننده استفاده كنيد. كرم هاي مرطوب كننده براي محافظت از پوست مفيدند. يكي از كرم هاي زير را كه مناسب نوع پوستتان است، امتحان كنيد.

كرم پاك كننده بادام (1)

مواد لازم:موم عسل 120 گرم
روغن بادام 500 ميلي ليتر
گلاب يك فنجان
پودر بوراكس يك قاشق چايخوري

موم را در يك ماهيتابه گرم كنيد. وقتي آب شد، روغن بادام، گلاب، پودر بوراكس را به آن اضافه كنيد. آنها را خوب با هم مخلوط كنيد و هم بزنيد تا سردشود و به صورت كرم درآيد. اين كرم را مي توانيد در يخچال به مدت طولاني نگه داريد.

كرم پاك كننده بادام (2)

روغن بادام شيرين يك فنجان
روغن بادام تلخ يك فنجان
سديم بنزوات ۱قاشق چايخوري
صابون honey dew سي گرم

همه مواد را به جز سديم بنزوات روي يك شعله ملايم با هم مخلوط كنيد. وقتي مخلوط سردشد، سديم بنزوات را به آن اضافه كنيد. كرم را در يك شيشه ريخته و در يخچال نگهداري كنيد.

كرم پاك كننده بادام (3)

روغن بادام شيرين يك فنجان
بادام رنده شده 120 گرم
زرده تخم مرغ چهار عدد
عسل 250 گرم
سديم بنزوات يک قاشق چايخوري
كرم پاك كننده خيار
موم عسل سي گرم
موم سفيد سي گرم
روغن زيتون 500 ميلي ليتر
آب خيار نصف فنجان
سديم بنزوات يک قاشق چايخوري

يك كاسه را درون قابلمه بدون در كه پر از آب جوش است، بگذاريد، موم سفيد و موم عسل را درون كاسه بريزيد. پس از آنكه موم حل شد، كاسه را برداريد و روغن زيتون و آب خيار را داخل آن بريزيد و خوب هم بزنيد. هنگامي كه مخلوط آماده شد، درحالي كه هنوز گرم است سديم بنزوات را به آن اضافه كنيد.


كرم پاك كننده جوي دو سر

دوغ يك دوم فنجان
جو دو سر شصت گرم
سديم بنزوات يک قاشق چايخوري

سديم بنزوات را با دوغ مخلوط كنيد و آرد جوي دوسر را به آن اضافه كنيد تا خمير نرم به وجود آيد. كرم پاك كننده شما آماده است.

كرم پاك كننده بابونه

گل بابونه 50 گرم
آب مقطر 500 ميلي ليتر
آب ليمو يک قاشق چايخوري
سديم بنزوات يك دوم قاشق چايخوري

گل بابونه و آب مقطر را در يك قابلمه بريزيد و به مدت 10 تا 15 دقيقه روي شعله ملايم بگذاريد.
سپس آن را صاف كنيد و بگذاريد تا خنك شود. آب ليمو و بنزوات سديم را به آن اضافه كنيد. اين مخلوط را در شيشه بريزيد و در يخچال نگهداري كنيد.


+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام مهر 1386ساعت 5 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

استريا يا خطوط پوستي : ايجاد خطوط تقريبا" فرو رفـته پوستي که بيشـتر در نواحي تحـت کشــش بوجـود مي آيـد. اين عـارضه بسيار شـايع ميباشد و بيشـتر در زنان در سنين جـوانـي و در حاملگي ديده ميشود. بآ شـروع بلوغ جنسـي در بدن تحت تاثير افزايش هورمونهاي جنسي تغـييراتي بوجـود مي آيد. اين تغـييرات در پسرها شـامل: رشـد مـو در صـورت، زير بغـل و ناحيه عانه و بم شدن صدا و نيز بزرگ شدن آلت تناسلي ميباشد. و در دخـترها شـامل: بزرگ شدن ســينه ها و شـروع عـادت ماهـيانه و هـمچنين بزرگ شـدن باسـن ميباشـد. عـلاوه بر اين تغــييرات، تغــييرات ديگـري نيـز بـوقـوع مـيپـوند کـه از اين گـروه ميـتوان به ايجـاد خطـوط پوستي اشاره کرد. با شروع بلــوغ جــثه افراد بطـور سريع رشد ميکند و اين رشد در دخترها بارزتر ميباشـد چـون رشــد سـريـع ميباشـد پوسـت توانائـي وفـق دادن خـود با اين تغيير جــثـه نميباشـد و در نتـيجه، بعلت شکسـتگي در فيبرهاي الاسـتين که مسـئول کشـش پوسـت ميباشند،  پوست در نواحـي تحت کشش دچار خطوطهايي ميشود و معمولا" به رنگ نقره اي در مي آيد.
اين خطوط در پسـرها بيشتر در نواحي ران و بالاي باسن و در دخـترها در نواحـي ران باسـن و سينه ها ميباشد. البته در جاههاي ديگري نيز ميتواند ديده شود از جمله بازوها.

در ابتدا اين خطـوط برجسـته و تحـريک پذير ميباشند و به مرور زمان صـاف شده و رنگ آن از قرمز به ارغواني و در نهايت سفيد يا نقره اي ميشوند.

چه افرادي شانس بيشتری در ايجاد خطوط پوستي دارند؟
افراد با استعداد چاقي.
افراد با رشد جسمي سريع بويژه در بلوغ.

افراد با بيماري غدد درون ريز مانند: سندرم کوشينگ ( پر کاري غده فوق کليوي ).

افرادي که به دلايلي از داروهای خوراکی یا تزریقی و يا کرمهاي کورتون بمدت طولاني مصرف ميکنند.

و در نهايت خانمهاي حامله که بيشتر اين خطـوط در روي شکم، رانها، باسن و سينه ها ديده ميشود.
بعد از بــلوغ و پايان حاملگي ممکن است اين خطوط کم واضح تر شوند ولي از بين نمي روند و تا آخر عمرباقي ميمانند.
براي پيشگـيري از اين عـارضه ميتوان از آماده کردن پوست براي افزايش وسعت آن با چرب کردن و مـاساژ دادن مکرر سـود جست .البته در مواردي ميـتوان از ويتـامـين اي  و کرمهاي موضـعي آمـونيـوم لاکـتات با در صـد هاي متـفاوت و تره تينوئن برای پيشـگيري اسـتفاده کرد که بايد تحـت نظـر پزشـک تجـويز شود و نياز به پيگـيري و مراقبـت پزشـک مربوطـه دارد. در ضمن چون هر نوع دارو در دوران حاملگي ميتـواند اثر سـو ء بر روي جنيـن داشـته باشـد بايـد حتـما" تحـت نظر يک پزشک متخصص پوست و يک پزشک متخصص زنان و زايمان اين داروها تجويز شود. درمان این خطوط نیز گسترده میباشد و میتوان از داروهای موضعی گرفته تا خوراکی و میکرودرم ابرشن و لیزر استفاده نمود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام مهر 1386ساعت 4 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

گوناگونی و تنوع در انواع پوست به علت نژاد ( مانند: سياه - سفيد و زرد  ) ؛ به علت ارثی و محيطی ( خشک - چرب - معمولی و مخلوط ) نياز به مراقبتهای گوناگون بسته به نوع پوست دارد.

توضيحی در رابطه با انواع پوست
پوستها بسته به ترشحات طبيعی و مرطوب کنندگی خود به 
چهار دسته تقسيم ميشوند:
 پوســت چــرب: اين نوع پوست در بين نوجـوانان و جــوانان شـايع ميباشد . در اين نوع پوست ترشحات غــدد چــربی زياد ميباشد . افزايش ترشحات غـدد چربی به ارث و فعاليت هورمونهای جنسی مربوط ميشود.

پوســـت خشــک: در افراد با سنين بالاتر اين نوع پوست شايع ميباشد. به دليل کاهش ترشحات چربی و عدم فعاليت مرطوب کننده طبيعی پوست اين حالت از پوست ديده ميشود. در بیماران دیابتی - کلیوی - قلبی که از داروهای ادرار آور استفاده میکنند - این نوع پوست شایع است.

پوسـت طبيعی و نرمال: ترشحات چربی و فعاليت مرطوب کننده پوست در حد طبيعی ميباشد.

پوســت مخلوط: ترشحات چربی و مرطوب کنندگی در ناحيه ای از پوست با ناحيه ديگر فرق ميکند  مثلا": در روی گونه خشک و در کنار بينی چرب ميباشد.

بسته به نوع پوست بهترين مراقبتهای روزانه شامل:

انتخاب محصولات آرايشی و بهداشتی با در نظر گرفتن نوع پوست. 

پاک کردن صورت از آلــودگــيهای محـيطی و ترشحـات پوســتی ( عرق - چربی ) وپوسـته ريزی طبيعی پوست.

استفاده از مرطوب کننده جهت اصلاح و کمک به مرطوب کننده طبيعی پوست .

محــافظت پوســت از نور خــورشيد جهــت حـذف رسيدن اشعه ماورا بنفش به پوست توسط ضدآفتاب ( در قسمت

ضدآفتاب توضيح داده شده ).

درمان هر نوع ناراحتی و ضايعات پوستی .

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام مهر 1386ساعت 4 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

محصولات مراقبت پوست كدامند؟

محصولات مراقبت از پوست براي سالم نگه داشتن پوست طراحي شده‌اند و شامل پاك‌كننده‌ها، مرطوب كننده‌ها و ضد آفتاب‌ها هستند.

پاك كننده‌ها روغن و بقاياي صابون را از روي پوست پاك مي‌كند. آنها معمولاً خشك كننده و حاوي آب ، الكل، پروپيلين گليكول، ساليسيليك اسيد مي‌باشند. اينها ممكن است باعث خارش و سوختگي در افرادي با پوست خشك و حساس شوند.

مرطوب كننده‌ها مانع از دست دادن آب مي‌شوند و اين عمل را به وسيله پوشاندن پوست با مواد چرب كه باعث نگهداشتن آب مي‌شود و به وسيله جذب آب به لايه خارجي از لايه داخلي پوست انجام مي‌دهند.

پوست خشك باعث ترك و چروك‌هاي ريز مي‌شود و سبب كاهش تأثير اين سد دفاعي، خارش و درد مي‌شود. موادي كه از دست رفتن آب را كاهش مي‌دهند يا متوقف مي‌سازند حاوي پروترولاتوم و روغن‌هاي معدني و لانولين مي‌باشند. موادي كه سبب جذب آب در پوست مي‌شوند شامل گليسرول، پروپيلن گليكول، پروتئين‌ها و بعضي ويتامين‌ها مي‌باشند. اين تركيبات ممكن است باعث واكنش حساسيت‌زايي شود.

ضد آفتاب‌ها هم شامل مواد شيميايي‌اند كه نور را جذب يا منعكس و يا پراكنده مي‌سازند. مواد شيميايي جاذب نور شامل استرهاي PABA، avobenzone، cinnamatce هستند كه مي‌توانند باعث واكنش‌هاي حساسيت‌زا شوند. ضد آفتاب‌هاي فيزيكي حاوي ذرات بسيار ريز اكسيد روي و دي‌اكسيد تيتانيوم هستد كه نور را پراكنده ساخته و يا منعكس مي‌كند. هيچ نوع حساسيت به ضد آفتاب‌هاي فيزيكي شناخته نشده است.

محصولات مراقبتي شخصي

محصولات مراقبتي شخصي كه باعث مي‌شود مو و پوست تميز و خوشبو بماند تميز كننده‌هاي پوست، شامپوها و نرم‌كننده‌ها و دئودورانت‌ها و ضد عرق‌ها مي‌باشند.

تميز كننده‌هاي پوست شامل صابون‌ها، شوينده ها، ژل‌هاي دوش، كف‌هاي حمام، آلودگي‌ها و گرد و خاك و چربي‌هاي بدن هستند كه باكتري‌ها را از بين مي‌برند. آنها از عفونت جلوگيري مي‌كنند اما استفاده زياد از اين محصولات مي‌تواند باعث خشكي پوست شود كه ايجاد پوسته ريزي، تخريب و خارش مي‌كند.

افرادي با پوست خشك، بهتر است از شوينده‌هاي ملايم استفاده كنند و نيز دوش با آب خنك، كمترين تماس با آب و استفاده از يك مرطوب كننده بعد از حمام زماني كه هنوز پوست مرطوب است مي‌تواند مفيد باشد.

شامپوها آلودگي و چربي را از روي پوست سر بر طرف مي‌كند و موها را صاف و براق مي‌نمايد. حساسيت به شامپوها غير‌معمول است چرا كه تماس با پوست بسيار كم است اما آنها مي‌توانند هنگام آبكشي و عبور از روي پوست بدن مشكلاتي مثل خشكي پوست ايجاد كنند. چندين نوع شامپو وجود دارد:

شامپو بچه ملايم براي اينكه به چشم‌ها آسيبي نرساند. شامپوهاي نرم كننده كه موها را به خوبي تميز مي‌كند و موها را صاف مي‌كند. شامپو براي موي چرب كه روغن‌ها و چربي‌ها را از بين مي‌برد و شامپو براي موهاي آسيب‌ديده كه PH آنها براي جلوگيري از تخريب بيشتر تنظيم شده است.

نرم كننده‌ها بعد از شامپو كردن براي براق‌تر كردن موها، آسانتر شانه شدن و حالت گرفتن موها به كار مي‌روند. آنها منبع معمول اين حساسيت‌هاي پوستي نيستند اما آنها مي‌توانند حاوي تركيبات معطر يا نگهدارنده‌ها باشند.

دئودورانت‌ها هم باعث كشتن باكتري‌ها مي‌شوند و بوي مطبوعي دارند. ضد عرق‌ها از عرق كردن جلوگيري مي‌كنند. تركيبات معطر در اسپري‌ها و تركيبات نمك‌هاي آلومينيوم در ضد‌عرق‌ها باعث مشكلات جدي مي‌شوند. اگر اين محصولات بر روي پوستي كه قبلاً آسيب ديده باشد استفاده شود و يا بلافاصله بعد از اصلاح پوست و يا اگر به طور گسترده زير بغل پخش شوند باعث ايجاد مشكلات پوستي مي‌شوند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم مهر 1386ساعت 11 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

راز جوان ماندن پوست

جوان و شاداب نگاه داشتن پوست بهاي زيادي دارد. تاکنون برخي از رازهاي جلوگيري از پير و چروک شدن پوست کشف شده است. مهمترين استراتژي‌ها در اين جهت از اين قرار است که در هر سني بايستي براي حفاظت پوست مواد مناسب را بکار بگيريم. بهترين راه پيشگيري از پير شدن پوست، حفاظت هر روزه آن از تابش اشعه زيانبار خورشيد و مصرف نکردن دخانيات و دوري از فشارهاي عصبي و روحي و تغذيه مناسب حاوي سبزي و ميوه‌ها است.

براي پي بردن به راز جوان ماندن پوست خبرنگار گروه دانش و فناوري روزنامه خراسان با دکتر پروين منصوري متخصص پوست، مو، زيبايي وليزر و استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکي تهران مصاحبه‌اي انجام داده که در پي مي‌آيد:
پوست از ابتدا تا انتهاي عمر يک فرد چه مراحلي را طي مي‌کند و در اين مراحل داراي چه خصوصيات و ويژگي‌هايي مي‌باشد؟
پوست در دوره نوزادي بسيار نازک است به ويژه طبقه شاخي آن، به خاطر همين نازکي، عروق زير سطح پوست کاملا" مشخص هستند و اين مسئله باعث صورتي شدن رنگ پوست نوزاد مي‌شود. فوليکول‌هاي مو داراي موهايي از نوع کرک مي‌باشند بنابراين بسيار نازک و کمرنگ در سطح بدن ديده مي‌شوند.
به مرور زمان ضخامت طبقه شاخي پوست بيشتر مي‌شود و ضخامت کل پوست هم افزايش مي‌يابد. وقتي پوست در مقابل عوامل محيطي از جمله اشعه ماوراءبنفش خورشيد قرار مي‌گيرد به مرور دچار تغييراتي مي‌شود که نتيجه آن افزايش رنگ‌دانه در بعضي از قسمت‌هاي پوست به ويژه در افراد با پوست روشن مي‌شود، که به آن کک و مک مي‌گويند، علاوه بر اين اشعه ماوراءبنفش خورشيد به ويژه در کساني که بدون هيچ محافظي خود را در معرض نور خورشيد در ساحل دريا يا کوه قرار مي‌دهند يا افرادي که از حمام آفتاب استفاده مي‌کنند منجر به شکسته شدن رشته‌هاي پوست و در نتيجه بروز پيري زودرس پوست مي‌شود که خود را از سنين 20سالگي نشان مي‌دهد و بنابراين خيلي زودتر از پيري ناشي از سن، پوست پير مي‌شود. تماس با اشعه ماوراءبنفش منجر به بروز ضايعات پيش‌سرطان به صورت لکه‌هاي قهوه‌اي يا قرمز همراه با پوسته‌هاي ريز در سطح که در صورت لمس به صورت زبر احساس مي‌شوند در افراد جوان و ميانسال مي‌شود که بعدا" در سنين بزرگسالي و پيري سرطان پوست را ايجاد مي‌کنند. با افزايش سن ضخامت پوست در لايه سطحي کم مي‌شود و يا به عبارتي لايه سطحي که اپيدرم مي‌باشد آتروفي و نازک و قسمت مياني پوست ضخيم مي‌شود و ميزان رشته‌هاي پوست که قابليت ارتجاع و قوام پوست را حفظ مي‌کنند يعني رشته‌هاي کلاژن و الاستيک يا کم و يا شکسته مي‌شود و ساختمان غيرطبيعي پيدا مي‌کند به همين علت است که پوست نماي صاف خود را از دست مي‌دهد، چروک خورده و شل و آويزان مي‌شود که به ويژه در ناحيه صورت و گردن که بيشتر در معرض عوامل محيطي قرار دارند مشخص‌تر است.
با توجه به اين که کلاژن يکي از رشته‌هايي است که قابليت ارتجاعي پوست را حفظ مي‌کند و باعث شادابي پوست مي‌شود، آيا در زماني که اين رشته‌ها دچار آسيب يا کاهش مي ‌شوند مي‌توان از کرم‌هايي استفاده کرد که در برچسب آنها نوشته شده حاوي کلاژن هستند و آيا استفاده از اين کرم‌ها شادابي را به پوست برمي‌گرداند؟
کلاژن يک مولکول درشت است و بايد در داخل ليپوزوم گذاشته شود تا بتواند به مرور از سطح پوست عبور کند. البته اين که ما از بيرون بر سطح پوست کرم‌هاي حاوي کلاژن بماليم و اين کلاژن جذب شود و باعث افزايش قابليت ارتجاعي پوست‌شود تا حدي بعيد است ولي به هر حال اين کرم‌ها چون معمولا" کرم‌هاي مرطوب‌کننده هم هستند مقداري آب را به پوست برمي‌گردانند. از طرف ديگر استفاده از تکنولوژي ليپوزوم هم گران تمام مي‌شود ولي اگر کلاژن داخل ليپوزوم گذاشته شود شايد در صورت نفوذ به درون پوست و جذب آب توسط آنهان به پوست کمک کنند البته که به طور دائم بلکه به صورت موقت ظاهر پوست بهتر شود.
آيا توصيه شما اين است که کرم‌ها و موادي که براي حفاظت از پوست به کار مي‌رود و نه براي آرايش از سنين پايين مورد استفاده قرار گيرد يا نه؟
در سنين پايين معمولا" اگر پوست بيماري نداشته باشد بدن آن قدر آنتي‌اکسيدان دارد که پوست را سالم نگه دارد البته به شرطي که تغذيه فرد کافي و کامل باشد يعني حاوي ويتامين‌ها، سبزيجات و پروتئين‌هاي کافي باشد.
از آن جايي که اثرات UV(اشعه ماوراءبنفش) در بدن تجمعي است يعني از همان ابتدا که اين اشعه توسط نور خورشيد وارد بدن مي‌شود از بين نمي‌رود و جمع مي‌شود، زمينه‌ساز بعضي بيماري‌ها و سرطان پوست مي‌گردد، بنابراين به جز کرم‌هاي ضدآفتاب و مرطوب‌کننده به ويژه براي کساني که پوست‌هاي خشک دارند و يا داراي اگزماي توپيک هستند( چون در آنها طبقه شاخي پوست بدون دفاع شده و مانند يک کوير ترک خورده مي‌شود که ميکروب‌ها، عوامل شيميايي و مواد محرک مي‌توانند وارد شوند) استفاده از مواد ديگر توصيه نمي‌شود. يعني افراد داراي تغذيه کافي و حاوي ويتامينDو کلسيم و فسفر فقط از کرم‌هاي ضدآفتاب و افراد داراي پوست خشک از کرم‌هاي مرطوب‌کننده مخصوصا" بلافاصله پس از استحمام و براي پوست بچه‌ها از کرم‌هاي مرطوب‌کننده بدون مواد معطر مي‌توانند استفاده کنند.
نوجوانان هم اگر داراي پوست خشک هستند از کرم‌هاي مرطوب‌کننده به ويژه براي صورت استفاده کنند و اگر داراي پوست چرب هستند از کرم‌هايي که داراي پايه چرب نيستند استفاده کنند و حتي اگر مي‌خواهند از مواد آرايشي استفاده کنند بايد از موادي باشد که پايه و اساس آبي داشته باشد
چرا که استفاده از کرم‌هاي چرب در پوست‌هاي چرب مي‌تواند باعث ايجاد جوش شود. در سنين ميانسالي و بزرگسالي هم چون پوست آب خود را از دست مي‌دهد وخشک مي‌شود حتما" لازم است از ترکيباتي که رطوبت کافي را به پوست مي‌رسانند و نيز ترکيباتي که کلاژن‌سازي و جوان‌سازي در پوست را تحريک مي‌کنند مثل ترکيباتي که حاوي مشتقات خاصي از ويتامينAمثل رتينول، رتينالدئيد و يا ترکيباتي که اسيدهايي مانند آلفاهيدروکسي اسيد يا بتاهيدروکسي اسيد را دارند يعني همان ترکيباتي که در بسياري از سبزيجات و ميوه‌هاي طبيعي موجود هستند استفاده شود. چرا که اين ترکيبات قابليت حفظ رطوبت را داشته و محرک تکامل و تمايز سلولي و ساخت کلاژن در پوست هستند.
اسپري‌هاي معطر، عطرها و ادکلن‌ها چه تأثيري روي پوست دارند؟
موادمعطر در مواد آرايشي و بهداشتي يکي از شايع‌ترين عواملي هستند که در پوست ايجاد حساسيت مي‌کنند اين عطرها درمواد پاک‌کننده، صابون‌ها، مواد آرايشي و بهداشتي و بالاخره به صورت عطر و ادکلن و اسپري عرضه مي‌شوند. زمينه اصلي بيشتر اين عطرها گياهي است و بعضي از آنها در مقابل نور ايجاد حساسيت و يا حتي آلرژي‌هاي تنفسي مي‌کنند. بنابراين ترجيحا" اگر افراد از موادي که فاقد مواد معطر است به ويژه کساني که زمينه آلرژي دارند يا در معرض تماس زياد با آفتاب هستند استفاده کنند بهتر است يا در بخش‌هايي استفاده کنند که در معرض آفتاب نباشد. بعضي افراد ممکن است عطر را به کناره‌هاي دوطرف گردن يا روي صورت بزنند يا آقايان«افترشيو» معطر استفاده کنند و بعد به مکان‌هاي باز بروند يا رانندگي کنند که نتيجتا" چون در معرض نور قرار مي‌گيرند واکنش‌هاي فتوشيميايي ايجاد مي‌شود و به مرور زمان عروق پوست گشاد شده و لکه‌هاي قهوه‌اي روي سطح پوست به وجود مي‌آيد. بنابراين ترجيحا" موادمعطر در کرم‌ها نباشد هر چند هزينه آنها بيشتر مي‌شود ولي بهتر هستند.
يکي از عناصر اصلي شادابي پوست هورمون استروژن است و با توجه به اين که در خانم‌ها ترشح اين هورمون از سنين ميانسالي و قبل از يائسگي شروع به کاهش مي‌کند هورمون درماني چه تاثيري بر پوست خواهد گذاشت و آيا اصولا" هورمون درماني در اين موارد توصيه مي‌شود؟
مطالعاتي که بر روي ريزش موي مردان و درمان آن با استروژن موضعي کرده‌اند مطالعات قوي، محکم و مداومي نبوده است و اين که چقدر از سطح پوست انسان جذب شوند زياد معلوم نيست به هر حال ممکن است اين‌ها مفيد باشند. البته من نمي‌گويم کساني که به اين گونه کرم‌ها نياز دارند استفاده نکنند اما اين که تا چه اندازه موثر است، هنوز دقيقا" مشخص نيست.
به خانم‌ها به ويژه پس از سنين يائسگي توصيه مي‌شود که علاوه بر استفاده از کرم‌هاي مرطوب‌کننده حاوي آلفا و بتا هيدروکسي اسيد و ترکيبات ومشتقات ويتامين Aو ويتامين Cکه از سطح پوست قابليت جذب دارد و در جوان‌سازي و روشن کردن پوست خيلي تاثير دارد از استروژن‌هاي گياهي يا به صورت گياهي و يا به صورت دارو و قرص هم استفاده کنند تا عوارض ناشي از يائسگي را در اين مورد کم کند.
بهترين راه پيشگيري از پير شدن پوست، حفاظت هر روزه آن از تابش اشعه ماوراءبنفش خورشيد، عدم مصرف دخانيات، دوري از فشارهاي عصبي و روحي و تغذيه مناسب حاوي سبزيجات و ميوه طبيعي است.
مواد معطر در صابون‌ها، مواد پاک‌کننده، مواد آرايشي و بهداشتي، عطر و ادکلن و اسپري‌ها از شايع‌ترين عوامل ايجاد حساسيت در پوست هستند
افترشيوهاي معطر به مرور باعث گشادي عروق پوست و نتيجتا" ايجاد لکه‌هاي قهوه‌اي روي سطح پوست مي‌گردد

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم مهر 1386ساعت 11 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

پوست خود را چگونه مرطوب نگه داريم

طراوت و شادابي پوست عمدتا به علت رطوبت آن است. اگر رطوبت پوست در اثر خشکي و گرماي محيط و يا  جريان خون پوست در اثر سرماي يا کهولت سن کاهش يابد، پوست دچار چروکيدگي ميشود و طراوت خود را از دست ميدهد. يکي از مواقعي که بايد مراقب خشک شدن پوست شد، هنگام خروج از حمام است. مواقع ديگر عبارتند از فصول گرم سال، پس از شستن صورت و سنين پيري. کساني که پوست خشک دارند بيش از سايرين بايد مراقب باشند.
بايد بدانيد که براي حفظ رطوبت پوست لازم نيست مرتب صورت خود را بشوييد، بلکه برعکس، اين کار باعث پاک شدن لايه چربي محافظ پوست و خشونت آن ميشود. براي مرطوب نگهداشتن پوست بايد از مرطوب کننده ها استفاده کنيد. کرم هاي مرطوب کننده موجود  در داروخانه ها براي اين منظور بسيار مناسب هستند. طرز استفاده از مرطوب کننده ها به اين صورت است که پس از خروج از حمام با شستشوي صورت و خشک کردن آن، کرم را به صورت نقطه نقطه بر روي نواحي مختلف پوست پيشاني، گونه، بيني و چانه بماليد و سپس آن را با ضربات آهسته نوک انگشت بر روي تمام پوست صورت و گردن خود پهن کنيد. بهتر است هر روز صبح پس از شستن صورت خود با آب و صابون، کرم مرطوب کننده را بماليد و چند دقيقه صبر کنيد تا جذب شود و آنگاه اگر مايل بوديد به آرايش بپردازيد. يک بار مرطوب کردن پوست در ابتداي روز کافي است ولي اگر حمام رفتيد، پس از خروج از حمام نيز اين کار را انجام دهيد. اگر در آب و هواي گرم و خشک هستيد و يا پوست شما خشک است، بهتر است روزي دو بار پوست خود را مرطوب کنيد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم مهر 1386ساعت 2 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

ماسك انگور؛ شاداب كننده و تقويت كننده پوست

 

 

اين ماسك براي هر نوع پوستي مفيد مي باشد. سعي كنيد در روز به مدت 5 الي 10 دقيقه ماسك را روي صورت گذاشته و بعد با آب بشوييد. ماسك داراي پروتئين بسيار است و اجزا و مواد آن به صورت زير است.

مواد لازم:

جوانه گندم

1 قاشق غذاخوري

جوانه ماش

1 قاشق غذاخوري

انگور شيرين

6 الي 8 حبه

عدس پخته

1 قاشق غذاخوري

ماست معمولي

1 قاشق غذاخوري

سيب، خيار، هلو

1 تكه كوچك ازهركدام

تمام مواد را با هم در مخلوط كن ريخته و به هم بزنيد؛ سپس روي صورت بماليد و بعد از مدتي صورتتان را بشوييد. افرادي كه پوست بسيار خشك دارند، حتماً يك قاشق روغن زيتون و يك قاشق روغن بادام شيرين به ماسك اضافه كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم مهر 1386ساعت 8 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

چند نکته برای جوان ماندن پوست شما و راههای ضد پيري

 آيا  ميدانستيد:

 • آفتاب سوختگي ها، حمام آفتاب ها و برنزه کردن ها ممکن است 20 سال شما را پيرتر کند.

 • استرس ممکن است 3 سال و زندگي  در شهرهاي بزرگ و صنعتي 5 سال و رژيم سخت 10 سال به سن شما اضافه نمايد.
   

 • طريقي که مادر شما پير شده نشانگر خوبي است که شما در سن 30 سالگي چه شکلي خواهيد شد.
   

 • صاف ايستادن و خنديدن مي تواند شما را 10 سال جوانتر نشان دهد.
   

 • شرايط دندان هاي شما نيز مي تواند به سن شما بيافزايد و هم از سن شما کم کند . حتما از پزشک معالجتان در مورد سفيد کردن دندان ها و ديگر وسايل آرايشي راهنمايي بخواهيد.
   

 • رژيم غذايي بسيار سخت پوست شما را دچار قحطي و کمبود مواد غذايي مي کند. سريع از دست دادن وزن باعث افتادگي و افت پوست ميشود.
   

 • هنگاميکه شما خوابيده ايد ميزان احيا و نوسازي سلول هاي پوست در بالاترين ميزان خود مي باشد.
   

 • ماهي به علت وجود مقدار زيادي از اسيدهاي چرب در بهترين غذاست براي اينکه شما جوانتر به نظر برسيد
   

 • سيگاري ها 5 بار بيشتر از غير سيگاري ها در معرض چين و چروک هاي  عميق در پوست دست و صورتشان هستند.
   

 • 15 سال پيش چيزي که يک کرم مي توانست به شما بدهدتنها مرطوب کنندگي بود. اما ظهور اسيدهاي هيدروکسي آلفا شروعي بود براي مراقبت و محافظت جدي از پوست که مي توانست چروک هاي پوست شما را از بين برده و خاصيت ارتجاعي پوست شما را افزايش دهد. امروزه دانشمندان با کشف راه هاي بهتر براي مقابله با نشانه هاي پيري را با ارائه محصولاتي که اثري عميق و چشمگير بر روي پوست شما داشته باشند را ادامه مي دهند.

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مهر 1386ساعت 8 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

برنزه کردن پوست

قدرت برنزه کردن آفتاب به دليل وجود اشعه ماوراء بنفش آن مي باشد. اين اشعه که يک درصد کل انرژي خورشيد را تشکيل مي دهد، قابل جذب ترين اشعه بوسيله پروتئين هاي سلول هاي لايه اپيدرم يا روپوست است.

بدين لحاظ پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، ابتدا پروتئين هاي سلولي موادي را آزاد مي کنند که سبب اتساع عروق کوچک خوني لايه درم يا ميان پوستي گشته و در نتيجه قرمز مي شود. اين قرمزي پس از چند ساعت تشديد مي شود و بعد از سه يا چهار روز به تدريج کاهش مي يابد. بنابراين تحت تاثير اشعه ماورا بنفش، پيگمانتاسيون يا مواد رنگي پوست به سرعت ظاهر مي شوند.

شدت تشکيل اين مواد رنگي ، بستگي به مدت زمان و چگونگي قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب دارد. حمام آفتاب بايد از کم شروع شده و به تدريج افزايش يابد. اگر بين دو حمام آفتاب ، سه روز فاصله افتد و بعد يکباره بدن جلوي آفتاب قرار گيرد، خطر آفتابسوختگي وجود دارد. از سوي ديگر، شرايط جوي مانند باد و رطوبت در کيفيت پوست و طيف خورشيد ، در تغيير رنگ پوست دخالت دارند.

برنزه شدن کنار دريا

چون قدرت سرد کنندگي آب دريا، بيشتر از هوا مي باشد ؛ به عبارت ديگر تماس بدن با آب 20 درجه، احساس سرماي صفردرجه را بر پوست ايجاد مي نمايد، بنابراين بعد از حمام آفتاب ، وقتي به داخل آب وارد مي شويم، احساس خروج از يک محيط 50 درجه و ورود به يک محيط صفر درجه را پيدا مي نماييم؛ حال اگر پوست بدن چرب باشد، در آب دريا سرماي کمتري احساس مي شود. در سواحل دريا، براي برنزه شدن و جلوگيري از آفتابزدگي بايد از روغن يا کرم ضد آفتاب استفاده شود و تمام بدن به آن غشته گردد.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مهر 1386ساعت 5 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

ماسک هايي براي روشنايي و باز شدن رنگ رخساره و نرمي و لطافت و شادابي و تغذيه آن

آب انار را بگيريد و بدون مخلوط نمودن با چيز ديگري به پوست صورت خود بماليد. اين عمل باعث روشن شدن رخساره مي گردد و براي تغذيه پوست نيز بسيار مفيد مي باشد.

مقداري طالبي را همراه با گوشتش له نموده و بر روي پوست صورت خود بماليد. اين ميوه باعث نرمي و لطافت پوست مي گردد چون سرشار از ويتامين هاي A و B و C مي باشد که همه اين ويتامين ها براي پوست مفيد بوده و باعث ويتامينه شدن آن مي گردد.

ريشه سدر را به همراه پوست آن، در آب جوش ريخته و بگذاريد براي 30 دقيقه بجوشد. پس از آن اين مخلوط را صاف نموده و دوباره حرارت دهيد تا غليظ شود، استفاده از اين مايع غليظ در روشن شدن رنگ رخسار بسيار مفيد مي باشد.

نخود را در کمي آب خيس کرده و پس از 2 ، 3 روز اين مخلوط را صاف نموده و بر روي صورت خود بماليد . استفاده از اين ماسک باعث باز شدن رنگ رخسار مي گردد.  مقداري تره را ريز کرده و کاملا له کنيد، مقدار کمي شير به آن اضافه نموده، با کمي عسل و سپس اين ماسک را بر روي چهره خود بماليد. اگر خاک اره چوب گردو را با سرکه مخلوط نموده و بگذاريد تا 2 روز بماند و سپس آنرا به صورت ماسک به چهره خود بماليد باعث مي شود تا رنگ رخساره باز شود. زيره را خيس کرده و آب آنرا صاف نموده، اين آب براي شست و شوي چهره و باز شدن رنگ آن و روشن شدن رخسار بسيار مفيد مي باشد. موز را رنده کرده و با روغن زيتون کاملا مخلوط نموده و به مدت 20 دقيقه اين ماسک را بر روي پوست صورت گذاشته و در پايان با آب ولرم شست و شو داده، سپس با آب سرد تميز و پاک کنيد. ابتدا مقداري عسل طبيعي را با بخار آب ، گرم کنيد و صورت را با آن ماساژ دهيد، سپس قشر نازکي از عسل گرم شده را روي پوست به مدت 20 دقيقه باقي بگذاريد.
 

نعناع را له کرده و آب آن را با دست کاملا مي گيريد، سپس آنرا با سفيد تخم مرغ که کاملا زده شده و کف کرده است مخلوط کرده و چند قطره آب ليموي تازه به آن اضافه کرده و به مدت 30 دقيقه بر روي صورت ثابت نگه داشته  و سپس صورت را با آب سرد تميز کنيد.

پوست هلو را از خودش و هسته جدا کرده ، ابتدا پوست صورت را نازک نموده و بعد پوست هلو را از طرفي که پرزهايش بر روي پوست قرار گيرند بر روي صورت پهن نموده و بعد از 15 دقيقه آنها را برداشته و صورت را با آب زيره و با کمک پنبه تميز نماييد ؛ اين بار خود هلوي له شده را روي پوست قرارداده و مي گذاريد تا 15 دقيقه ديگر بماند و بعد صورت را با آب سرد کاملا تميز مي کنيد.

زرده تخم مرغ را به هم زده، عسل را به آن اضافه نموده و بعد روغن زيتون و مقداري عصاره دم کرده گل ختمي و بابونه را به آن اضافه کرده و خوب مخلوط مي کنيد و بعد با کمک مقداري پنبه اين ماسک را بر روي صورت مي ماليد. سيب زميني پخته را رنده کرده و روي پوست صورت مي ماليد. اين ماسک باعث جواني و شادابي پوست مي شود. ولي اگر آنرا بپزيد و له کرده و باکمي شير و نارنج به پوست به ويژه اطراف چشم بماليد باعث مي شود تا در ضمن يکنواخت شدن پوست، سياهي دور چشم نيز از بين برود. خيار را رنده کرده يا از ورقه هاي خياري که از طول بريده شده است استفاده کرده و در روي صورت قرار دهيد . خيار به علت داشتن تب سرد، باعث نرمي و لطافت پوست مي شود و حرارت پوست صورت را مي گيرد و از به وجود آمدن جوش در پوست جلوگيري مي کند. قسمت قرمز هندوانه را جدا کرده و پس از له کردن، آن را با کمي گلاب مخلوط نموده و به صورت ماسک به چهره بماليد و پس از گذشت 30 دقيقه صورت را با آب سرد شستشو داده، اين ماسک باعث شادابي و طراوت و روشنايي پوست مي گردد. ضماد گل يونجه را تهيه کرده و عصاره آن را با آرد جو مخلوط نموده و مخلوط را بر روي پوست ماليده و پس از 30 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد. اين ماسک براي پاک کردن پوست بسيار مفيد است.مقداري روغن زيتون را با چند قطره آب ليموترش مخلوط کرده و با کمک پنبه آنرا بر روي صورت خود بماليد پس از 20 دقيقه پنبه را با کمي فشار بر روي پوست صورت بکشيد و پوست خود را کاملا تميز نماييد. پس از آن صورت خود را با آب ولرم بشوييد.

مقداري کلم را ريز ريز نموده و آنرا خوب له کنيد، سپس به آن روغن نارگيل اضافه نماييد و بگذاريد 3 روز در آفتاب بماند. پس از آن، اين مخلوط را صاف کنيد، مايع حاصله، سرشار از ويتامين مي باشد و براي پوست بسيار مفيد است. اين ماسک براي هر نوع پوستي خوب است. مقداري پياز را نده کرده و بعد مقداري گلاب و بهار نارنج را براي از بين رفتن بوي تند پياز به آن اضافه کنيد. اين ماسک براي ضدعفوني کردن پوست بسيار مفيد مي باشد. پس از گذشت 30 دقيقه صورت را با آب سرد بشوييد.

مقداري سير را پوست کنده، سپس آنرا رنده کنيد و با مقداري عسل مخلوط نماييد و به صورت ماسک بر روي صورت خود قرار داده و با دست ،صورت را ماساژ دهيد . به علت خاصيت ضدعفوني کنندگي سير و عسل هر دوي آنها باعث از بين رفتن آلودگي ها از سطح پوست مي شود. مقداري جعفري را ريز نموده و در اندکي آب جوش، خيس کرده و در قوري را بگذاريد تا دم بکشد سپس حدود 1 دقيقه آب را روي بخار قرار داده، بعد از سرد شدن آنرا صاف نموده آبش را به صورت بماليد و ماساژ دهيد، اين کار را به مدت يک هفته، صبح و شب تکرا کنيد تا روشن شدن پوست صورت خود را مشاهده نماييد. ماسک گيلاس و ماسک سيب هر دو باعث نرمي و لطافت پوست مي شوند. مقداري ميخک را در آب خيار خيس کرده و به مدت 24 ساعت بگذاريد بماند و بعد کمي به آن عسل و گلاب اضافه کرده و پس از گذشت 2 ساعت ديگر، آنرا صاف نموده و به عنوان ماسک از آن استفاده نماييد.
 

دانه هاي ذرت تازه را از ميوه اش جدا کرده  و در مقدار بسيار اندکي شير به مدت 2 روز خيس کنيد. پس از آن اين مخلوط را در مخلوط کن ريخته و مايع يکدستي درست نماييد و از آن به عنوان ماسک استفاده نماييد. مقداري آب عدس را با تخم خربزه مخلوط نموده و بعد از گذشت2،3 ساعتي، از آن به عنوان ماسکي براي صورت خود استفاده نماييد.

يکي از ماسک هاي موثر در نرمي و لطافت پوست اين گونه آماده مي شود: آرد جو و آرد باقلا (يک قسمت) را با عدس له شده و نشاسته گندم ( سه قسمت) و با تخم خربزه (دو قسمت) و مقدار کمي زعفران مخلوط کرده يا مواد فوق را باز هم در آب هندوانه خيس نموده و شب به صورت بماليد و روز صورت را با جوشانده گل بنفشه يا آب هندوانه يا آب کدوي تازه يا آب خربزه بشوييد و پس از آن با آب نيم گرم.

هميشه بهار براي نرم کردن پوست هاي شکننده به کار مي رود و براي اين کار چنين عمل کنيد: يک مشت گل و ساقه هميشه بهار را به مدت يک ربع ساعت در آب بسيار گرم که در حال جوشيدن نباشد بريزيد و به صورت کمپرس ولرم روي پوست گردن و صورت بماليد. 10 گرم عسل را در 50 گرم شير بريزيد و ضمن گرم کردن به هم بزنيد، سپس چهار تا پنج قاشق ،آرد مرغوب به آن اضافه کنيد. اين مخلوط را روي پوست صورت بماليد و بگذاريد به مدت 10 دقيقه بماند. مشتي از برگ خشک گل بنفشه را در يک ليتر شيرجوش به مدت دو تا سه دقيقه قرار دهيد تا دم بکشند و سپس آن را صاف کرده، از اين شير مي توان براي سفيدي و نرمي پوست استفاده نمود. دو مشت زيزفون خشک را در يک ليتر آب جوش، دم کنيد و پس از دم کردن،اين محلول را صاف نماييد و به پوست خود بماليد. اين محلول باعث روشن شدن پوست مي گردد. مقداري از مخروط تازه ي رازک را در نيم ليتر آب جوش در حدود 15 دقيقه دم نماييد. سپس آنرا صاف کرده و وقتي سرد شد به پوست صورت خود بماليد.

براي حفظ درخشندگي و نرمي پوست مي توان از روش زير استفاده کرد:

مقداري ساقه اي نازاي دم اسب را چندين ساعت در آب سرد بخوابانيد و سپس به مدت 10 دقيقه آن را بجوشانيد و بعد آنرا صاف کرده و پس از سرد شدن به پوست خود بماليد. توت فرنگي مقوي بوده و در شادابي پوست و بازيافتن درخشندگي و نرمي آن بسيار موثر است و مي توان به طور مستقيم از ميوه له شده آن ماسک مورد نظر را تهيه کرد و پس از 20 دقيقه صورت را با آب ولرم شست. آب يک خوشه انگور را با دست بگيريد و به صورت کمپرس صبح و شب به پوست خود بماليد تا پوست شما شاداب و روشن و مقوي شود و پس از دو دقيقه صورت را بشوييد . 50 گرم گياه اکليل کوهي را در يک ليتر آب جوش دم کنيد و با همان مقدار، پوست پرتغال مخلوط کنيد و پس از سرد شدن و صاف کردن به عنوان ماسکي تقويت کننده ا زآن بهره گيريد.

يک مشت آويشن تازه و اکليل کوهي را در يک ليتر آب جوش ريخته و دم کنيد. سپس آنرا صاف کرده و به پوست صورت خود بماليد. اين ماسک را بايد همان روز استفاده کرد. جهت مراقبت هاي زيبايي، سه قاشق سوپخوري اسانس اسطوخودوس را با نيم ليتر الکل 70% و يک ربع ليتر ادکلن مخلوط مي کنند.جهت مراقبت هاي زيبايي دو مشت از گياه را در يک ليتر سرکه سفيد نرم کرده ، پانزده روز در مقابل هوا قرار مي دهند و بعد صاف کرده ، محلول را به کار مي برند. آب ميوه تازه و رسيده توت فرنگي را بگيريد و با کمي شير مخلوط کنيد و به صورت بماليد چند ساعت و حتي تمام شب آن را بر روي صورت نگه داريد و صبح روز بعد، صورت را با گلاب بشوييد.
 

يک قاشق چايخوري از پودر بابونه خشک شده را در يک فنجان آب گرم ريخته ، يک شب به حال خود بگذاريد و سپس در استعمال خارجي استفاده کنيد. از جوشانده غليظ برگ هاي زيزفون ، جهت استعمال خارجي براي روشنايي پوست به شکل لوسيون استفاده کنيد. براي تهيه آن سه تا چهار مشت از برگ هاي تازه يا خشک شده آنرا در يک ليتر آب مي ريزيد.

آب سيب را مي توان به صورت خالص يا همراه عسل استفاده نمود. اگر پوست بدن را با آب سيب مالش دهيد . سلولهاي پوست صاف و منافذ باز صورت جمع مي شوند و صورت شفاف و يکدست مي شود. جوشانده شلغم استعمال خارجي دارد و به شکل کمپرس و لوسيون آرام کننده، مصرف مي شود. جهت تهيه آن سه يا چهار عدد ريشه شلغم را رنده کرده و در يک ليتر آب بجوشانيد.

دو مشت از دانه هاي ساييده شنبليله را در يک ليتر آب ريخته و از آن لوسيون يا مايع شست و شويي براي پاکي و سلامتي پوست تهيه نماييد (توصيه مي شود مصرف آن بيشتر از يک هفته نباشد و بعد از يک انقطاع هشت روزه، مجددا مصرف آن شروع شود زيرا شنبليله محتوي يک ماده فعال به نام تريگونلين است که چنانچه به طور لاينقطع مصرف شود، مي تواند براي انسان زيان هايي به بار آورد. جوشانده اي از برگ ها و غنچه هاي قان درست نماييد و آن را صاف کرده، اين محلول را براي تميز کردن صورت به کار برده و بعد صورت را با آب مقطر يا گلاب بشوييد. جوشانده شکوفه هاي گياه استعمال خارجي دارد. جهت تهيه آن يک مشت کامل از شکوفه ها را در يک ليتر آب جوشانده و به صورت لوسيون و کمپرس به کار ببريد. اسانس تربانتين به تنهايي يا مخلوط با روغن کامفر، جهت مالش پوست براي زيبايي به کار مي رود. مقدار سه مشت از برگ هاي گزنه، دو مشت از برگ و گل ماميران و دو مشت برگ کلم را قطعه قطعه کنيد و مخلوط آن ها را به مدت 48 ساعت در دو ليتر آب باران قرار داده، بعد از صاف کردن آن را به عنوان لوسيون موضعي استعمال نماييد. جوشانده گل و احتمالا برگ گل ماهور (خرگوشک) جهت استعمال خارجي (کمپرس ولوسيون) استفاده مي شود. جهت تهيه آن يک مشت بزرگ از گل يا سه مشت از برگ هاي آن را در يک ليتر آب، جوشانده و سپس استعمال نماييد. جهت جمع شدن منافذ پوست صورت، روزي 5 دقيقه صورت را با آب هويج ماساژ داده و بعد آنرا با گلاب بشوييد. منظور از پروردن ريشه ماميران در شراب سفيد و شيرين ، اين است که به عنوان ماده اي براي آرامش پوست به کار رود. براي اين منظور سه عدد ريشه خشک کرده ماميران را به مدت 12 ساعت در يک ليتر شراب قرار مي دهيد و بعد آنرا به صورت مايع در استعمال خارجي استفاده کنيد. کمپرس نعناع استعمال خارجي دارد و براي ضدعفوني پوست و طراوت آن موثر مي باشد. جهت تهيه آن يک مشت از برگ هاي خشک شده نعناع را در يک ليتر شراب سفيد يا قرمز ريخته و آن را مي جوشانيد، بعد از صاف کردن پارچه اي را با محلول صاف شده خيس کرده و بر روي شکم و سينه قرار دهيد.

شيره گياه از گل هاي ياس بنفش جهت استعمال خارجي تهيه مي شود. براي اين منظور يک مشت کامل از گل هاي خشک کرده ياس بنفش را در يک ليتر روغن زيتون ريخته و آن را به مدت 15 روز در برابر آفتاب قرار مي دهيد و محلول را صاف کرده و جهت مالش يا کمپرس به کار بريد. ضماد گندم سوخته با موم و روغن گل، براي خوش رنگي رخسار و شفافي پوست، به صورت مالش بر روي پوست، بسيار مفيد است. ضماد آرد ماش براي نيکويي رنگ رخسار بسيار مفيد است.

آردجو، تخم ترب، تخم خربزه  ،نشاسته، کتيرا، بوره، هر يک يا هر چند از اين ها را که مي خواهيد نرم ساخته با شير بياميزيد و شب به صورت بماليد و صبح با آب گرم بشوييد.. اگر اين عمل را هر شب تکرار کنيد لکه ها و بدرنگي هاي صورت از بين رفته و صورت شما جلا مي گيرد. باقلا ، عدس پوست تخم مرغ، سفيدآب، قلع، استخوان سوخته، بادام تلخ، تخم ترب ، نشاسته همه را نرم کوفته با شير يا آب خيار يا آب گشنيز، خمير رقيقي کرده و به صورت بماليد و سپس استحمام نماييد . کوبيده مصطکي ، کندر با آب پياز کوهي رنگ رو را به رونق مي آورد. ضماد نخود پخته تقويت کننده پوست مي باشد.روغن نارگيل و يا پودر آن تقويت کننده پوست مي باشد. ليموترش به تنهايي تقويت کننده پوست بوده و استفاده از آن بسيار نافع است. ضماد گندم سوخته، توام با موم و روغن گل سرخ، پوست را تقويت و نرم و شفاف مي نمايد. روغن هسته زردآلو، پوست را لطيف مي سازد.
 

ضماد تخم خيار توام با عسل ورم هاي پوستي را برطرف ساخته و لطافت خاصي به پوست مي دهد. ماسک خرمالو، پوست را نرم و لطيف مي کند. ماسک خرما تقويت کننده پوست بوده و اختلالات پوستي را درمان مي کند. جوشانده ريشه ختمي ، پوست را نرم و لطيف و تحريکات پوستي را درمان مي کند. ضماد ثعلب توام با روغن زيتون پوست را تقويت مي کند. آب بِه پوست را تقويت ، نرم و لطيف مي کند.

روغن بادام شيرين ، نرم کننده پوست  و التيام دهنده التهابات آن مي باشد. ماليدن روغن انگور بر پوست دست و صورت، موجب شادابي پوست و حفظ آن از سرما و گرما مي گردد. جوشانده ي برگ ازگيل، موجب تقويت پوست مي گردد. ويتامين E را با لانولين مخلوط کنيد اين کرم تقويت کننده و رطوبت دهنده بسيار خوبي براي پوست شما خواهد بود. ماسک سفيده تخم مرغ و آب ليموترش در روشن کردن رنگ پوست بسيار موثر است، در ضمن به آن لطافت هم مي بخشد. براي درست کردن آن بايد مقدار مساوي از هر دو را به مدت 15 تا 20 دقيقه در روي پوست بگذاريد و بعد پوست را بشوييد.

براي تهيه لوسيون گليسيرين و گلاب که براي لطافت پوست هاي خشن بسيار مفيد مي باشد، بايد دو قسمت گليسيرين را با يک قسمت گلاب مخلوط نماييد و اين کرم را هر روز به پوست خشن، ماليد تا پوست شما نرم و لطيف شود. پودر گل يا ريشه خشک يکي از دو گياه خطمي يا پنيرک را به کرم خود يا به مخلوط گليسيرين و گلابي که ساخته ايد اضافه کنيد تا اهميت آن را در درمان پوست هاي خشن و تبديل آن به پوست لطيف و نرم ببينيد.

تذکر: از خوردن زيره، آب راکد و سرکه بپرهيزيد که باعث کدري پوست صورت مي شوند.

خوردن اطريفل، آمرله ي پرورده ، خون را پاکيزه و تصفيه ساخته و رنگ رخساره را گلگون مي کند.

فلفل، سعد، قرنفل ، زعفران، زوفا در غذا خون را باز و منبسط ساخته و به پوست فايده مي رساند.  

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم مهر 1386ساعت 9 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

براى برخوردارى از يك پوست زيبا و سالم به دنبال كرم ها و ماسك هاى مختلف نباشيد و پولتان را بيش از اين هدر ندهيد. به ماسك هاى طبيعى متوسل شويد و كمى رژيم غذايى تان را تغيير بدهيد تا به پوستى صاف و شفاف دست پيدا كنيد. از آنجا كه سرما به دليل ايجاد خشكى در پوست رابطه مستقيمى با چروك و پيرى زودرس دارد، در اين فصل بيشتر به پوستتان رسيدگى كنيد. معناى رسيدگى هم اين نيست كه به فروشگاه هاى عرضه محصولات آرايشى و بهداشتى برويد و هرچه در جيبتان است بدهيد و يك كرم ضدچروك خريدارى كنيد. اگر مى خواهيد پوست خوبى داشته باشيد، اجازه ندهيد كه هيچ گاه پوستتان خشك شود. بهترين وسيله براى چرب نگه داشتن پوست روغن زيتون است.
مصرف روغن زيتون در وعده هاى غذايى به ويژه سالاد و استعمال آن به صورت يك امولسيون طبيعى به دليل خاصيت آنتى اكسيدانى و دارا بودن ويتامين هاى A، E، K و C كه مى تواند از خشكى و زبرى پوست كه زمينه ساز چروك و پيرى زودرس است، جلوگيرى كند به پوست شادابى و طراوت بخشد.
علاوه بر روغن زيتون، عسل، زرده تخم مرغ، آب ليمو و بابونه نيز قادرند همانند يك ماسك محافظتى، پوست را در برابر انواع آسيب ها محفوظ نگه دارد. براى جلوگيرى از چروك پوست، عسل و زرده تخم مرغ را مخلوط نموده و بر صورت خود بماليد. البته اگر پوستتان چرب است اين ماده را به صورت جداگانه استفاده نمائيد. براى از بين بردن التهابات پوستى از بخور بابونه استفاده كنيد يا بابونه را آسياب كرده و به همراه مقدارى آب به صورتتان به ويژه، جاى جوش ها بماليد.اگر هم پوستتان حساس است و با كوچكترين تغيير مثلاً وزش باد سرد دچار خشكى مى شود از آب ليمو استفاده نماييد. مطمئناً با استفاده از روش هاى فوق ديگر هيچ احتياجى به كرم و امولسيون هاى شيميايى نخواهيد داشت.
 


+ نوشته شده در  شنبه هفتم مهر 1386ساعت 1 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

سیب زمینی خام را در هفته دوبار به مدت ۳دقیقه زیر چشم قرار دهید
+ نوشته شده در  شنبه هفتم مهر 1386ساعت 1 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مهر 1386ساعت 1 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

عسل نقش مهمی در حفظ زیبایی و تجدید جوانی بازی میکند، در ذیل چند نمونه ماسک برای تمام خانمها و آقایانی که به پوست خود اهمیت میدهند معرفی شده است.

ماسک عسل برای زیبایی و شادابی پوست:
خانمها میتوانند با تهیه ماسک عسل خالص یا عسل مخلوط با زرده تخم مرغ و خامه ترش به نسبت مساوی بر زیبایی و شادابی پوست خود بیافزایند.

پیشنهاد در روش مصرف:
صورت را با آب گرم شسته و مدت 2 الی 3 دقیقه کمپرس آب گرم بکار برید تا منافذ پوست باز شده و قدرت پوست را برای جذب رطوبت افزایش دهد
مخلوط فوق را با پنبه بصورت لایه نازکی روی پوست بمالید و مدت 10 الی 15 دقیقه به حال خود بگذارید، سپس با آب گرم شسته و خشک کنید و مقداری پودر بزنید.
توجه: ماسک عسل بتنهایی برای چهره
های خسته و پف کرده بسیار موثر واقع می شود

ماسک برای پوست های خشک
مواد لازم:
1- یک قاشق غذاخوری عسل
2-زرده تخم مرغ یک عدد
3-آرد چاودار یک قاشق غذاخوری
4-روغن زیتون یک قاشق غذاخوری
طریقه مصرف:
مواد فوق را با هم مخلوط نموده و مدت 20 الی 30 دقیقه روی پوست بگذارید سپس با آب گرم بشویید.
توجه: همین کار را می توانید با یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری خامه یا ماست شیرین انجام دهید و پس از 5 الی 10 دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید.

ماسک  برای پوست های چرب:

مواد لازم:
1- یک قاشق غذاخوری عسل
2-آرد چاودار یک قاشق
3-سفیده تخم مرغ یک عدد
4-آبلیمو به اندازه یک عدد لیمو معمولی

طریقه مصرف:
مواد فوق را با هم مخلوط کرده و مدت 5 الی 10 دقیقه روی پوست بگذاریدتا منافذ پوست را تنگ نموده و قوام پوست را بهتر نماید. (با عسل و سفیده تخم مرغهم می
توانید این کار را انجام دهید)

ماسک موز و عسل:
موز سالم و رسیده را خوب له کنید و سپس یک و نیم قاشق مربا خوری عسل به آن افزوده خوب مخلوط و ممزوج نمایید
صورت را با آب گرم بشویید و پس از خشک کردن این مخلوط را به چهره و ناحیه گردن خوب بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم چهره و ناحیه گردن را بشویید
نکته: این ماسک یکی از بهترین ماسک
ها برای چهره های خسته و بیخوابی کشیده می باشد

نرم کردن دستها:

برای نرم کردن دستها مغز هسته هلو را بکوبید و با عسل مخلوط کنید و آن را به دستها بمالید بهتر است این کار در شب انجام شود
 

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مهر 1386ساعت 0 قبل از ظهر  توسط سودا  | 

جوش زدنت یکی از عارضه های شایع پوستیه و در بعضی از افراد برای مدت بسیار طولانی حتی بعد از دوران بلوغ هم ادامه پیدا می کنه. خیلیها زیاد اون را جدی نمی گیرند و به حساب حساسیت غذایی، ‍تنش، اضطراب و عدم رعایت بهداشت می گذارند.

ولی جوش زدن ممتد میتونه نشانه هایی از یک بیماری پوستی باشه به اسم آکنه (Acne). بر روی پوست افراد مبتلا به آکنه بصورت ممتد جوشهایی از نوع های مختلف ظاهر میشه. جوشها از نظر اندازه و رنگ با یکدیگر فرق دارند.

جوش بیشتر بر روی نواحی از بدن که تراکم غدد چربی زیاد هست ظاهر میشه. بر خلاف باور عمومی که عامل جوش زدن را غذایی می دونن (مخصوصا چربی)، جوش بیشتر به دلیل بهم خوردن تعادل هورمونی در بدن به وجود می آید. به زبان خیلی ساده عدم تعادل هورمونی باعث میشه که غدد چربی شروع کنن به ترشح به یک ماده اضافی که با پوستهای مرده قاطی شده و باعث برآمدگی سطح پوست و بوجود آمدن جوش بشه.

همین به هم ریختن تعادل هورمونی باعث جوش زدن در نوزادان ، دوران بلوغ و دوره عادت ماهیانه در خانومها میشه.


درمان خاص و تعریف شده ای برای بیماری آکنه وجود نداره، ولی به عنوان اولین گام در معالجه این بیماری، باید مشخص بشه که جوش زدنها تا چه میزان ریشه هورمونی داره، که این موضوع تنها از طریق مراجعه به دکتر متخصص و انجام آزمایش های مخصوص قابل پیگیری است .

یکی از روشهای درمانی متداول استفاده از صابون و کرم هاییه که میزان چربی پوست را کاهش میده، که در مرحله بعدی به همراه با استفاده از باکتری کشهای پوستی، میتونه موثر باشه.

در مواردی که بیماری آکنه پیشرفت کرده باشه، تنها درمانهای دارویی خوارکی، استفاده از آنتیوبتیکها برای دوره درمانی نسبتا طولانی میتونه موثر باشه . بسیار مهمه که این نوع درمان فقط و فقط تحت پزشک متخصص انجام شود و از هر گونه استفاده خودسرانه از داروهای پرهیز بشه.

در موارد خیلی شدید که شدت بیماری آکنه فرد مبتلا را دچار ناراحتیهای شدید روحی کرده باشه، از درمانهای لیزری و تجویز مقدار زیاد ویتامین آ هم استفاده می شه. بوسیله جراحی لیزری لایه های از پوست برداشته میشه و با تجویز ویتامین آ سطح پوست بازسازی میشه.( استفاده کنترل نشده از ویتامین آ میتونه خطرناک باشه.)

فشار دادن و یا ترکوندن جوش یکی از تفریحات (عادت بد!) افرادیه که جوش می زنند و این کار به عنوان یک راه حل درمانی توجیه میشه . تنها زمانی فشار دادن جوش یک درمانه که زیر نظر فرد متخصص انجام بگیره، در غیر این صورت این کار باعث باقی ماندن جای جوش برای مدت خیلی طولانی میشه که از بین بردن این آثار سخت تر از پاک کردن خود جوشه. در موارد معدودی هم از بوجود آمدن عفونت در محل و گسترش آن به اعضای مجاور، مثل چشم گزارش شده است.

نکته بسیار مهم در درمان جوش، تداوم درمانه. باید این نکته را به خاطر داشت که درمان آکنه میتونه طولانی باشه و حتی به سال هم بکشه.


+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم مهر 1386ساعت 9 بعد از ظهر  توسط سودا  | 

 

يكي از اختلالات شايع خصوصاً در سنين نوجواني جوش صورت است. تغييرات هورموني در هنگام بلوغ، منجر به افزايش فعاليت غددي در پوست مي گردد، كه آنها را غدد سباسه مي گويند، به طوري كه اين غدد بزرگتر شده و سموم بيشتري ترشح مي كنند و اين تغييرات به قدري در بلوغ شايع است كه آن را ضميمه طبيعي و فيزيولوژيك بلوغ مي دانند و گاهي به آن آكنه يا جوش جواني گفته مي شود.

معمولاً جوش ها در صورت بروز مي كند ، اما گاهي به سينه، بازو و پشت كمر هم كشيده مي شوند. اين آكنه ها اكثراً با ميكروارگانيسم هاي طبيعي پوست، عفونت پيدا كرده و جوش هاي چركي را موجب مي شوند.

اين جوش ها در نوجواني شايع تر بوده و با اضافه شدن سن به تدريج از بين مي رود ، ولي در بعضي افراد هم ممكن است ادامه يابد.

عوامل موثر بر جوش چيست؟

اولين عامل جوش تغييرات هورمون ها است و مهمترين هورمون، در اين ميان، هورمون هاي مردانه يا آندروژنيك است. خصوصاً تستوسترون كه يك هورمون مردانه بوده و در زنان كمتر يافت مي گردد ولي در برخي از زنان اين هورمون افزايشي بيش از حد طبيعي داشته و باعث جوش هاي صورت در آنان مي گردد. پس هورمون اول تستوسترون است.

هورمون دوم هورمون تيروئيد است كه افزايش فعاليت غدد تيروئيدي ممكن است باعث افزايش جوش هاي صورت و بدن بشود.

بهتر است بدانيد هورمون هاي زنانه خصوصاً استروژن از ايجاد جوش هاي صورت جلوگيري كرده و در درمان جوش هاي صورت زنان موثر مي باشد.

عامل دوم

جوش هاي صورت استرس هاي رواني است. لازم است بدانيد كه پوست بسيار تحت تاثير مشكلات رواني قرار مي گيرد، لذا ديده شده كه در افراد افسرده و يا عصبي ، اختلالات پوستي شايع تر است. لازم به ذكر است كه مشكلات رواني و استرس هاي دروني. (مثلاً امتحان) باعث افزايش جوش هاي صورت شده و درمان را مشكل تر مي كند.عامل سوم آب و هواي مرطوب، گرما و تعريق زياد است كه باعث افزايش جوش مي گردد و بايد از آنها پرهيز نمود.

عامل چهارم

تحريك فيزيكي و دستكاري جوش هاي صورت است . فشار دادن و ماساژ مكرر و مداوم پوست، جوش هاي صورت را افزايش مي دهد، لذا بهتر است از اين كار كاملاً خودداري گردد.عامل پنجم: برخي از داروهاي مصرفي همانند داروهاي كورتوني، داروهاي ضد تشنج، داروهاي ضد افسردگي (ليتيوم) و مقادير زياد ويتامين ها (همانند 12B ،6B، 1B) كه باعث افزايش جوش هاي صورت مي گردد.

عامل ششم: لوازم آرايشي و بهداشتي كه پوست را چرب مي كنند و مي توانند باعث افزايش جوش هاي صورت گردند، لذا افرادي كه جوش دارند بهتر است از اين مواد استفاده نكنند .

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم مهر 1386ساعت 9 بعد از ظهر  توسط سودا  |