وبلاگی درباری پوست ومو
علت ابتلا به زگيل

زگيل می تواند از شخصی به شخص ديگر از طريق تماس مستقيم و يا بوسيله وسايل آلوده منتقل شود. زمان ورود ويروس تا ايجاد زگيل می تواند چندين ماه باشد. خطر سرايت زگيل های تناسلی بيشتر از ديگر زگيل ها است. اگر فردی زگيل تناسلی دارد بايد همسر وی از نظر درگيری زگيل مورد بررسی قرار گيرد. برای ورود ويروس زگيل نياز است که پوست آسيب ببيند و اين آسيب می تواند خراش خيلی سطحی باشد که مورد توجه قرار نگيرد. کودکانی که ناخن خود را ميجوند بيشتر دچار زگيل اطراف ناخن ميشوند. افرادی که سيستم ايمنی ضعيفی دارند از جمله بيماران ديابتی يا افرادی که عضو پيوندی دارند بيشتر از افراد سالم دچار زگيل ميشوند.

آيا زگيل نياز به درمان دارد؟

در کودکان، معمولاْ زگيل بدون درمان و پس از طی دوره ای چند ماهه تا چند ساله ناپديد می شود ولی چون احتمال گسترش زگيل به نواحی ديگر و يا انتقال به افراد ديگر دارد بايد درمان صورت گيرد. در مواقعی که زگيل دردناک باشد و يا اطراف ناخن باشد که احتمال صدمه به ناخن می رود هر چه سريعتر بايد درمان انجام گيرد. در زگيل های تناسلی چون خطر ابتلا به سرطان وجود دارد درمان بايد بلافاصله انجام شود. در خانم ها با در گيری گردن رحم نه تنها بايد سريعاْ زگيل را درمان نمود بلکه بايد بعد از درمان بطور منظم آزمايش پاپ اسمير انجام گيرد.

درمان

بسته به سن بيمار، نوع و محل زگيل درمانهای متنوعی وجود دارد. زگيل های معمولی در کودکان را می توان با استفاده از داروی ساليسيليک اسيد با غلظت کمتر از شش در صد بطور روزانه درمان کرد. در اين روش مصرف دارو تا مدتها نياز است تا زگيل بطور کامل از بين برود. در بزرگترها می توان از کوتر (سوزاندن) و يا کرايو (يخ درمانی) استفاده نمود. احتمال ايجاد جوشگاه در محل زگيل بعد از کوتر بيشتر از کرايو می باشد. ليزر راه ديگر درمان زگيل است ولی هزينه زيادی را می طلبد.

زگيل های مسطح چون متعدد هستند گرچه به درمان خوب جواب می دهند ولی نياز به توجه بيشتری دارند. اين گونه زگيل ها با مصرف يک کراتوليتيک (لايه بردار) مانند ترتينوئين و يا اسيد ساليسيليک درمان ميشوند.

زگيل های کف پا به درمان مقاومند چون معمولاْ عمق زيادی دارند. و درمان بايد تا مدتها استعمال شود. مصرف چسب های ضد زگيل و داروهای ساختگی حاوی اسيد ساليسيليک بطور مکرر می توانند اين زگيل ها را از بين ببرند. کرايو و کوتر راه های ديگر درمان هستند که در مورد کوتر چون احتمال بوجود آمدن جوشگاه وجود دارد بايد با احتياط عمل شود. درمان با ليزر گرچه موفقيت آميز است ولی مستلزم هزينه زيادی است و مقرون به صرفه نيست.

زگيل های تناسلی نياز به دقت بيشتری جهت درمان است. تمام زگيل ها بايد به دقت شناسائی و مورد درمان قرار گيرند. استفاده از کرايو يکی از راه های درمانی معقول در اين ناحيه می باشد. در زگيل هائی که در قسمت پوست اين ناحيه می باشند می توان از کوتر با احتياط استفاده کرد. مصرف دارو مانند پودوفيلين تحت نظر پزشک می تواند زگيل های اين ناحيه را از بين ببرد.

از داروهای محرک سيستم ايمنی بصورت خوراکی و يا موضعی برای درمان زگيل می توان کمک جست. اين داروها بطور موضعی يا سيستميک سيستم ايمنی را تحريک می کنند و اين سيستم ايمنی است که زگيل ها را از بين می برد. زگيل گرچه به درمان مقاوم است و درمان آن نياز به حوصله و پيگيری درمان دارد ولی قابل درمان است.

چرا زگيل عود می کند؟

چون زگيل يک عامل ويروسی دارد و ويروس توانائی تکثير زيادی دارد و قبل از مشاهده زگيل، ويروس می تواند سلولهای بنظر سالم اطراف خود را درگير کرده باشد لذا بعد از درمان زگيل های موجود، سلول های آلوده می توانند رشد کنند و زگيل جديدی را بوجود آورند. برای جلوگيری از گسترش زگيل بايد زگيل های بوجود آمده را با سرعت درمان نمود تا ويروس توانائی آلوده کردن ديگر سلول ها را از دست بدهد. بايد توجه داشت که بعد از هر درمان زگيل می تواند عود داشته باشد. و گاهی نياز است که چند روش درمانی برای درمان و پيشگيری از عود بکار گرفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم دی ۱۳۸۶ساعت ۰ قبل از ظهر  توسط سودا  |